Wystąpienia publiczne 2

Wystąpienia publiczne 2

  1. Wystąpienia publiczne 2

„Jeżeli mówisz prawdę , niczego nie musisz pamiętać „ tak twierdził Mark Twain.

Moim zdaniem w wystąpieniach publicznych kluczowe jest poczucie autentyczności.

Mając pewność tego co mamy do przekazania , możemy bez problemu osiągnąć ten specyficzny spokój wewnętrzny. On wpływa na naszą postawę , pozwala na zachowanie naturalnej postawy , promiennego uśmiechu .

Jak zatem mówić , żeby nas słuchano ? Przede wszystkim nie warto wszystkiego uczyć się na pamięć . To jeden z kluczy do sukcesu.

Kiedy uczymy się tekstu na pamięć , jest wielkie prawdopodobieństwo że stres , presja czasu , lub inne nie przewidziane okoliczności wybiją nas z rytmu i się zacznie …

Stacimy wątek , pogubimy kolejność zdań , zapomnimy kluczowego podsumowania i katastrofa gotowa.

Co w takiej sytuacji ? Najlepiej zrobić sobie ogólny plan , zarys tego co mamy powiedzieć , i wyznaczyć kilka punktów najważniejszych które wypełnimy treścią. Jaka będzie ta treść , ile jej zmieścimy i w jakiej kolejności to już będzie zależało wyłącznie od nas.

Dając sobie przestrzeń – zadbamy o swój własny komfort psychiczny . Tym samym kiedy coś pominiemy , skrócimy , uznamy że zależy nam żeby coś powtórzyć – pozbywamy się niepotrzebnej presji. Zbudowanie te własnej przestrzeni ma jeszcze jeden walor. Daj nam szansę na bezpośredni kontakt z słuchaczem. Czas , czasem kilkusekundowy , na obserwację jego reakcji na to co słyszy .

Przecież mówisz do słuchacz , nie dla Siebie , przekazujesz coś istotnego tylko wtedy kiedy masz odbiorcę. Zanudzanie wykładem który powoduje że widownia zasypia , albo co gorsza , głośno wyraża zniecierpliwienie to naprawdę nieciekawe doświadczenie.

Zachęcam do budowanie swojego wystąpienia w oparciu o jedną konkretną myśl przewodnią , z jednym jedynym zastrzeżeniem . Ta myśl ma być dla słuchacza , nie dla Ciebie. Ma być Twoja tylko do momentu wypowiedzenia jej na forum. Kiedy ją wypowiesz , ma szybować do uszu słuchacza , a on jeżeli odnajdzie w niej treść dla siebie to każdy z osobna będzie gwarantem Twojego sukcesu.

Komunikacja niewerbalna UŚMIECH

Uniwersalny , znany na całym świecie , prawdziwa gwiazda wśród sygnałów niewerbalnych .

Szanowni Państwo – oto uśmiech !!!

Towarzyszy nam od pierwszych chwil życia – każdy rodzic pamięta pierwszy uśmiech swojego dziecka. Dzieci śmieją się najczęściej , bez powodu , intuicyjnie i po prostu.

Cudowna moc UŚMIECHU jest znana na całym świecie , amerykanie mają badanie w których już dawno udowodnili że PRZEDŁUŻA ŻYCIE !

Terapie śmiechem prowadzi w naszym kraju kilkunastu profesjonalistów , a w razie czego wystarczy wybrać się na dobry kabarte i uzuskać podobny efekt.

Dla mnie jednak z czysto ekonomicznego punktu widzenia ważne jest to że absolutnie nic nie kosztuje.

Ludzie uśmiechnięci mają lżej w życiu , przynajmniej teoretycznie .

Czy poza ustami w uśmiechu bierze udział coś jeszcze ? Przede wszystkim mimika twarzy jest tak skonstruowana że oprócz ust podnosimy w charakterystyczny sposób brwi , pracują również zmarszczki mimiczne. Nasza twarz to spójna całość , i oprócz naturalnego ,szczerego uśmiechu możemy również zauważyć uśmiech nerwowy , czy fałszywy . Oczywiście różni się on od naturalnego , osoby które nas znają z łatwością rozpoznają róźnicę.

Fachowcy natomiast zauważają że w uśmiechu nerwowym , zmarszczki mimiczne i oczy pracują zupełnie inaczej , analogicznie ma się sytuacja z fałszem. Wszystko zależy od intensywności stresu na jaki jesteśmy narażeni ukrywając pod uśmiechem inne emocje.

Śmiejmy się zatem częściej , odkryjemy szybko że poprawia to nastrój i nie tylko ….

Zapraszam na szkolenia z wystąpień publicznych które prowadzi Anna Piątek – Niewęgłowska znana prezenterka TVS.

Brak komentarzy

Napisz komentarz